Sztanca

Sztanca

Sztancowanie – wycinanie papieu w określony kształt

Sztancowanie to przykład kolejnej techniki uszlachetniania druku, której nie może zabraknąć w ofercie firmy Bra-Pol. Pozwala ono tworzyć najbardziej wyszukane projekty wizualne, pełne różnorodnych kształtów. Jedyne, co nas ogranicza, to nasza wyobraźnia. Dzięki odpowiednio przygotowanemu wykrojnikowi, możemy wykonywać unikatowe prace. A to z pewnością nie jedyne zalety sztancowania. Jest ich bowiem dużo więcej, dzięki czemu owa metoda z roku na rok zyskuje na popularności.

 

Czym jest sztancowanie? – czyli co powinieneś wiedzieć na temat tej metody

Sztancowanie to metoda polegająca na wycinaniu, czy inaczej mówiąc wykrawaniu z arkusza kartonu, papieru lub innego materiału zaprojektowanego wcześniej wzoru. Jest to więc nic innego, jak nadawanie arkuszowi określonych kształtów oraz wykonywanie w nim różnego rodzaju otworów. To właśnie przy pomocy specjalnej matrycy, zwanej wykrojnikiem, zaopatrzonym w specjalnie wyprofilowane ostrze możliwe jest sztancowanie. Dzięki niemu można również wygniatać linie i nadawać im specjalny kształt.

By ułatwić zginanie materiału w konkretnym miejscu na danym arkuszu wykorzystywane jest bigowanie, które odbywa się przy pomocy specjalnych noży bigujących. Owa metoda znacznie ułatwia zmianę kształtu materiału, gdyż zmienia jego strukturę, powodując, że staje się on bardziej podatny na wszelakie modyfikacje. Jeśli, zaś zależy nam na uszlachetnieniu druku poprzez uwypuklenie konkretnego elementu, śmiało możemy skorzystać z tłoczenia, zwanego popularnie „suchym tłokiem”. Ów zabieg pozwala uzyskać efekt trójwymiarowości 2,5 D.

Wykonywane przez firmę Bra-Pol sztancowanie odbywa się z wykorzystaniem maszyn mechanicznych –wysokowydajnego automatu do sztancowania w formacie B1+, posiadającego sekcje oczyszczającą oraz automatycznego sztanctygla, posiadającego dużą precyzję ustawienia siły docisku arkusza do wykrojnika. W swej pracy używamy również sztanctygli ręcznych.

 

Sztancowanie papieru – tylko z Bra-Pol!

Technika sztancowania wykorzystywana jest przy produkcji:

  • różnego rodzaju opakowań papierowych i kartonowych – pudełek na lekarstwa, kartonów na żywność, pudełeczek na kosmetyki, papierowych toreb, itp.;
  • kalendarzy;
  • fantazyjnych kartek na różne okazje;
  • opakowań z tektury falistej, tzw. opakowań zbiorczych;
  • teczek papierowych i wielu, wielu innych.

 

Niewątpliwą zaletą sztancowania jest możliwość wykrawania bardzo skomplikowanych kształtów, których nie udałoby się uzyskać przy zastosowaniu innych metod. Korzystamy z niej także podczas nacinania papieru samoprzylepnego. Dzięki sztancowaniu możesz „wyczarować” wspaniałe kształty opakowań Twoich produktów, dzięki czemu z pewnością wyróżnisz się na tle konkurencji. Unikalne opakowania sprawią, że przyciągniesz wzrok swoich klientów podczas pokazów, targów czy innych imprez firmowych.

Wybierając sztancowanie w Bra-Pol masz pewność, że każdy produkt będzie spełniał wszelkie Twoje oczekiwania i zostanie wykonany z dbałością o najmniejszy nawet szczegół.