Lakierowanie

Lakierowanie

Lakierowanie UV – skuteczna metoda zabezpieczenia wydruku

Lakierowanie stanowi jeden ze sposobów uszlachetniania druku. Pozwala ono podnieść walory estetyczne produktów oraz zabezpiecza je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów lakierowania, jednak jednym z najpopularniejszych jest metoda wykorzystująca lakier UV. Dzięki temu, że posiada ona wiele zalet, z roku na rok staje się coraz bardziej popularna.

 

Na czym polega lakierowanie UV?

Jak sama nazwa wskazuje, lakierowanie UV jest procesem polegającym na nakładaniu na daną powierzchnię lakieru oraz utrwalaniu go promieniowaniem UV. Zaletą lakierowania UV jest możliwość pokrycia całego wydruku – tzw. lakierowanie całościowe, jak też jego poszczególnych elementów – tzw. lakierowanie wybiórcze. Lakier wybiórczy najczęściej nakładany jest metodą sitodruku na folii matowej, tak by podkreślić kontrast między powierzchnią błyszczącą, a standardową.

Takie rozwiązanie pozwala nie tylko właściwie zabezpieczyć dany produkt, ale również w znacznym stopniu zwiększa jego estetykę. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nie każdy produkt można lakierować. Owa metoda nie jest zalecana w przypadku papierów o niskich gramaturach – poniżej 150g. Jeśli do lakierowania zastosujemy cieńszy papier, istnieje ryzyko, że papier odkształci się w druku, czyli może zostać pofalowany.

Wykonywane przez firmę Bra-Pol lakierowanie UV odbywa się z wykorzystaniem najnowocześniejszych maszyn sitodrukowych stop-cylindrycznych, renomowanej marki Sakurai, będącej światowym liderem w swej branży. Lakierujemy dokumenty w formacie B2+ i B1+. SPS CyberPress Cylinder B1 o wydajności 3300 arkuszy na godzinę pozwala na realizację nawet największych nakładów w minimalnym czasie.

 

Bra- Pol – specjaliści w lakierowaniu UV

Warto podkreślić, że arkusz poddany lakierowaniu UV jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia. Ta metoda pozwala kolorom zachować żywy odcień, a przy tym jeszcze zapobiega blaknięciu produktów. Niewątpliwą zaletą lakierowania UV jest możliwość natychmiastowej obróbki polakierowanych arkuszy.

Stosowane przez Bra-Pol lakierowanie UV błyszczące nie tylko doskonale zabezpiecza druku, ale również pozwala uzyskać efekt wysokiego połysku oraz ożywić barwy produktu. Jeżeli nie interesuje Cię połysk, a zależy Ci na uzyskaniu odpornej na uszkodzenia powierzchni, to z powodzeniem możemy skorzystać z lakierów matowych UV. Ich zaletą jest fakt, że pogłębiają one wrażenia wizualne odbiorcy, słabo odbijają światło, dzięki czemu nie utrudniają czytania oraz są odporne na dotykanie. Głównym składnikiem tych lakierów UV są modyfikowane żywice i dodatki wzmacniające.

Jeśli zależy Ci na osiągnięciu efektu przestrzenności, a przy tym szukasz tańszej alternatywy do tłoczenia, to zastosowanie lakieru wypukłego (3D) będzie strzałem w dziesiątkę. Specjalny, elegancki efekt uzyskasz używając lakieru brokatowego. Zastosowanie lakieru fluorescencyjnego sprawia, że lakierowana powierzchnia świeci w ciemnych pomieszczeniach.

Jeżeli nie chcesz, by polakierowana powierzchnia nieco odstawała od całości, doskonałym rozwiązaniem będzie wybór lakieru płaskiego, posiadającego te same właściwości, co inne tego typu produkty.